Коли використовується ендоскоп?
Технічний ендоскоп - це оптичний пристрій візуального контролю стану невидимих ззовні внутрішніх систем, порожнин техніки і обладнання. Принцип дії приладу, незалежно від сфери використання, простий - візуальна система у вигляді оптичної трубки невеликого діаметру з підсвічуванням проникає через технологічний отвір усередину досліджуваного об'єкта, а відеозображення виводиться на монітор. Спеціаліст проводить огляд поверхонь і робить відповідні висновки про технічний стан, необхідність ремонту, заміни.
Майже все, що пов'язано з життєдіяльністю людини прямо або побічно залежить від працездатності техніки. Тому промислові ендоскопи знайшли застосування всюди - в машинобудуванні, нафтохімічній і газовій промисловості, водопостачанні і каналізації, будівництві, електроенергетиці, металургії, медицині - всього не перелічити.
Технічний ендоскоп допоможе без складної розбирання вузла, агрегату, без демонтажу конструкції виявити:
- внутрішні тріщини;
- осередки корозії;
- цілісність кріпильних елементів;
- дефекти покриття;
- сторонні предмети;
- знос поверхні і т. д.
Деякі моделі приладів мають спеціальне призначення, але більшість розрахована на широкий спектр застосування.
Основні види і типи ендоскопів
Доступ до огляду внутрішньої порожнини об'єкта може бути:
- прямий - за допомогою спеціально передбаченого технологічного отвору;
- зі складною геометрією - в теплообміннику, турбогенераторі, електродвигуні, водопровідних трубах.
Відповідно, класифікація ендоскопів визначається в першу чергу типом відеосистеми системи, що передає зображення на монітор.
Жорсткий ендоскоп, він же бороскоп, часто називають оптичною трубкою. Його оптична система зібрана з твердотільних лінз і поміщена в металеву, рідше пластикову, внутрішню трубку. Системою освітлення служить оптоволокно, прокладене в просторі між двома трубками різного діаметру.
Серед параметрів такого ендоскопа основні - розміри робочої частини і кути поля зору.
У гнучкому технічному ендоскопі системи освітлення та передачі зображення зібрані на основі волоконної оптики і цифрової техніки:
- У оптоволоконному ендоскопі об'єктив і окуляр закріплені на торцях оптоволоконного кабелю. Гнучкий джгут дозволяє досліджувати весь внутрішній простір об'єкта. Цим оптоволоконний ендоскоп принципово відрізняється від бороскопах, в якому для різних кутів огляду нерідко доводиться встановлювати заново трубки.
- Робота ендоскопічних відеосистем заснована на високих технологіях мікроелектроніки та цифрової техніки. Такі прилади мають найширший спектр застосування в усіх сферах виробничої діяльності. Для передачі зображення у відеоскоп використовується відеокамера з високою роздільною здатністю. Підсвічування забезпечує оптоволоконний джгут. Оцифроване зображення зберігається на жорсткому диску пристрою або на карті пам'яті.
Вибір того чи іншого пристрою залежить від специфіки діяльності користувача.
Використання відеоендоскопа для діагностики автомобіля
Конструкції автомобілів удосконалюються з кожним роком і трудовитрати, пов'язані з розбиранням / збіркою механічних вузлів відповідно зростають. Якщо в колишні часи головка циліндрів, наприклад, знімалася легко і просто, то на сучасному авто з масою навісних компонентів механік не має права помилятися.
В цьому плані поважаючий себе і клієнтів власник автосервісу повинен в своєму арсеналі мати автомобільний ендоскоп, оскільки провести грамотну діагностику двигуна сучасного автомобіля, покладаючись на свій досвід, не в змозі жоден механік. Значить, потрібен прилад, який на стадії візуального огляду дозволить зі стовідсотковою гарантією виявити приховані дефекти, що викликали несправність автомобіля. Для швидкого огляду важкодоступних порожнин призначений автомобільний технічний відеоендоскоп.
Як, наприклад, оцінити стан камери згоряння:
- в отвір свічки занурюється жорстка або пластична робоча частина приладу;
- якісне зображення з високою деталізацією виводиться на монітор, дисплей планшета, смартфона - все одно, аби було зручно майстру;
- оцінивши стан стінок циліндрів, поршня, клапанів, майстер приймає рішення.
Так само швидко можна визначити:
- причину стуку двигуна, подивившись через зливний отвір картера на стан шатунів;
- оплавився каталізатор - через отвір кисневого датчика;
- в якому стані впускні заслінки, колектор інжекторного двигуна;
невидимі дефекти кузова.
Навіть поверховий огляд підкапотного простору іномарки істотно полегшує роботу з відеоендоскопом.
Критерії вибору ендоскопів
Кілька років тому експерти радили купувати два типи приладів - жорсткий і гнучкий, для двигуна і для огляду вузлів зі складною геометрією. Відеоендоскопи останнього покоління успішно виконують всі затребувані в автосервісі функції і досить купити один прилад. На що слід звернути увагу при покупці інструменту:
- здатність працювати в онлайн режимі і зберігати відео на карту пам'яті;
- наявність роз'ємів для підключення до ПК або мобільного гаджету;
- якість зображення повинно бути як мінімум 640х480 пікселів;
- автофокус в межах 1-6 см;
- стандартного зонда довжиною 0,8-1 м цілком достатньо для автосервісу;
- бажано наявність в комплекті дзеркальних насадок для огляду під кутом простору, яке розташоване за камерою спостереження;
- діаметр зонда не повинен перевищувати 5 мм.
Важливо й те, як поведе себе прилад, занурений по необережності в ємність з бензином, водою, автохімією. Слід звернути увагу, чи є надійний футляр для зберігання.
Де купити надійний і якісний ендоскоп для автосервісу?
Компанія Автомеханика протягом більше двох десятків років заслужила репутацію надійного партнера і постачальника технічного обладнання для діагностики, обслуговування і ремонту автомобільної техніки. Компанія працює і з великими сервісами, і з невеликими СТО - для всіх в каталозі інтернет-магазину знайдеться все необхідне за самою вигідною ціною.
Автомеханіка у своєму розпорядженні має власний сервіс, який гарантує передпродажну підготовку і монтаж європейського рівня.